+90 532 261 53 55 info@kinostanbulfilm.com

Beneath the Hagia Sophia – Ayasofya’nın Derinliklerinde (sinopsis)

“Ayasofya’nın Derinliklerinde”, Ayasofya’nın tünel ve sarnıçlarına girilip, varolan “Ayasofya Yeraltı Efsaneleri”nden hangilerinin gerçek, hangilerinin hayal ürünü olduğunu ortaya çıkartmak amacıyla gerçekleştirilen uzun metraj bir belgesel filmdir.

Çalışmanın 14 yıl gibi uzun bir süreye yayılması sonucunda, yer altı efsaneleri yanında yer üstüne ait olan konulara da eğilinmiş ve şu ana kadar hiçbir bilimsel ya da tarihsel kaynakta bahsedilmemiş önemli sonuçlara varılmıştır.

Bir araba yarışı sırasında çıkan olaylar, tarihin o noktasında, bir mihenk oluştururken, üzerine yüzlerce yıl boyunca efsane ve sırların yüklendiği, dünyanın en önemli yapılarından birinin gerçekleştirilmesine de neden olmuştur.

İstanbul, o dönemde, üstü kadar altı ile de ünlü bir şehirdir. Birçok isyanın yaşandığı imparatorlukta gizli geçitler ve tüneller hayati önem taşımaktadır. Birçok kaynakta, İstanbul’un altının dantel gibi dehlizlerle örülü olduğu verilmektedir. Ayasofya’nın tünelleri konusunda var olan sayısız efsaneden en önemlileri, Büyük Saray’a ve Hipodrom’a ulaşan Justinyen Yolu ile Prens Adalarına uzanan tünellerdir.

İçinde kalyon gezdirilecek büyüklükte sarnıç ve kuşatma sırasında ölmek için Ayasofya’da toplanan asillerin” düşman eline geçmesin” diye kuyulara attıkları mücevherler de Ayasofya’nın altındaki yaşayan efsanelerdir. “Ermiş mezarı” ve yüzyıllarca gizli dini – jeopolitik yazışmaların yapıldığı “Kripto Odası” birçok kaynakta söylenti olarak bahsedilip, izine rastlanmayan yerlerdir. Belgeselde anılan tüm konulara ait cevaplar bulunmuş, varolan tüm kanıtlar ve bulgular kayda alınarak seyirciye aktarılmıştır.

Gerçekleştirilen dalış ve dehliz keşifleriyle (1998 – 2009 -2012) varolan efsanelerin bir kısmı çöpe atılmış, bir kısmı onaylanmış, elde edilen yeni bilgilerle yeni efsane ve araştırmalara kapılar açılmıştır.

Örneğin 2009 yılındaki keşif dalışı sırasında, Ayasofya’nın altına gömüldüğü birçok kaynakta yer alan ama mezarı hakkında hiçbir şey bilinmeyen çocuk aziz Antinegenos’un ve ondan 200 yıl sonra gömüldüğü rivayet edilen Ayasofya Partiğinin gömülü olduğu “Hipoje” bulunmuştur. Fakat 2012 keşif dalışı ile elde edilen yeni bulgular, rivayet edilenlerin çok ötesine geçmiştir.

Gizemler kentinin en gizemli yapısı, araştırılan efsanelerin tamamının beyinlerde uyandırdığı soruları cevaplamış ama çözülen sırlarının yerine yeni sırlar ekleyerek yoluna devam etmiştir. Gerçekle efsanenin, kurgu ile gerçeğin birbirine değdiği, birlikte örüldüğü “Beneath the Hagia Sophia – Ayasofya’nın Derinliklerinde” belgeseli, tüm dünyada ve bilimsel çevrelerde büyük yankı uyandırırken, Türk belgeselciliğinin geldiği yer konusunda bir referans noktası verecektir.

Leave a Reply

Projelerimiz