Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'fop_enqueue_conditional_scripts' not found or invalid function name in /home/kin1e9anbulfcom/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
+90 506 123 12 12 info@kinostanbulfilm.com
Unutursam Hatırlat Kızım

SADAN HANIM

“Sadan Hanım Belgeseli”, dünyada, Alzheimer ile ilgili yapılmış en önemli belgesellerden biri olmaya adaydır. Belgeselde hastalığın ilerleyişi, özel bir insan ve bu insanın uzun yıllar boyunca 8 mm olarak kayda alınmış anıları ile birlikte verilecektir. Gerçekleştirilecek olan belgesel, sadece Sadan Ünüvar’ın kişisel hafızasına değil, Türkiye dahil birkaç ülkenin toplumsal hafızasında yer alan anıların verilebilmesine de olanak tanıyacaktır.

Belgeselde film, doküman ve fotoğraflarla, bilgisayar, cep telefonu vb araçlar ve iletişim teknolojisinin hayatımıza bu denli girmeden önceki dönemden, imitasyona yerine orijinallerin, sanallık yerine gerçekliklerin yaşandığı, zamanın daha farklı aktığı bir zaman diliminden unutulmaz anlar, perdeye yansıtılacaktır.

YönetmenGöksel Gülensoy
Senarist Kutsi Aklllı
Yapımcı Neptün Ünüvar
YapımKinostanbulfilm

Sadan Hanım

Belgeselin başlangıcında Sadan Hanım bir mehter konserinde görüntülenir. Buradan Sadan Hanım’ın Amerika’da yaşadığı zaman dilimine geçilerek oradaki geçit töreni verilir. Orkestrayı oluşturan bir çok enstrumanın Türk sazlarından evrildiği, mehteran başının da majöre dönüştüğü  bilgisi verilir. Bilgiler, karşılaştırmalar ve çıkarımlar yapabilmek için sağlıklı bir beynin ne kadar önemli olduğu anlatılır ve Alzheimer’in insan beyni üzerindeki etkilerine geçilir.

Belgeselde, Sadan Ünüvar’ın hayatı, Alzheimer hastalığı hakkındaki bilgiler, Sadan Ünüvar’a Alzheimer tanısının konuşu, bilirkişi konuşmaları, erken teşhisin önemi,  hastalık hakkında yürütülen çalışmalar, yapılan tıbbi araştırmalar ve hastalığın Sadan Ünüvar’ın hayatı üzerindeki etkileri birbirleriyle ilişkilendirilerek, içiçe verilecektir. Alzheimer konusunda amaçlanan, hastalığın net bir çizgi şeklinde değil, bir renk degradesi gibi ilerlediğinin hissettirilerek verilmesidir.

Herhangi bir ciddi hastalığın, hele de bugünkü koşullar sayesinde gittikçe yükselen yaş ortalaması söz konusuyken, yakalanma ihtimalinin yüksek olduğu bir hastalığın görmezden gelinmek istenmesi, normaldir. Burada, filmin kitleler üzerinde etkili olması için en önemli kozlardan biri de, Sadan Ünüvar’ın oldukça renkli geçmiş olan hayatıdır.

Kimi zaman kendisi ve kimi zaman da eşi dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine dokunan hayatı (eşinin Atatürk tarafından ödüllendirilmesi, Atatürk’ün kıyafetlerinin dikildiği Güzide Hanım Terzihanesi’nde ablasının baş makastar oluşu, gelinlik provasında saçları bozulan Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Hanım’ın saçlarına yeniden şekil vermesi, Moda’nın eski sakinlerinden biri olması, İstanbul’da ve özellikle Moda’da yaşanan değişimlere şahitlik etmesi, eltisi ile birlikte kayıkla açılıp gazinoda şarkı söyleyen Münir Nurettin Selçuk’u dinlemeleri , Kennedy suikasta kurban gittiği zaman Washington’da Deniz Ataşesi olan eşi ile birlikte Amerika’da olması vs) Türkiye’de ilgi çekerken, gezdiği yerlerdeki 8 mm’lik filmler aracılığıyla Amerika, İtalya, Fas ve Tanca’da yaşayan insanların hafızalarındaki anılara seslenecektir.

Sadan Hanım belgeselinde, Sadan Ünüvar’ın gençliğine çok benzeyen bir oyuncunun aracılığıyla yapılacak canlandırmalar, iki seneyi aşkın süredir gerçekleştirilen 100 saati aşkın kayıtlar, hastalığın beyinde yarattığı hasarları ve bilimsel çalışmaları görselleştiren 3D animasyonlar, daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış fotoğraflar, 8 mm filmler ve aynı yerlerde Sadan Ünüvar ile yeniden gerçekleştirilecek çekimler ile eser, görsel bir şölene dönüştürülecek, insanlar Alzheimer konusunda bilgilendiren didaktik bir çalışma değil, zevkle seyredilirken bilgilendiren bir belgesel ortaya çıkarılacaktır.